Kuchyňa Lidla

Sherry, portské, tokajské a vermut – vína iné než všetky ostatné

Blog

Sherry, portské, tokajské a vermut – vína iné než všetky ostatné

Z mnohých druhov vína poďme vyzdvihnúť niektoré z tých najviac výraznejších a tiež vo svete veľmi rešpektovaných vín. Patrí medzi ne, okrem iných, sherry, portské, tokajské a vermut. Ak ste premýšľali, čo je na nich také jedinečné, mali by ste si prečítať tento článok!

Sherry

Sherry je španielskym alkoholizovaným vínom, v ktorom je obsah alkoholu v hraniciach 16 – 20 %. Proces výroby prebieha v otvorených sudoch a alkoholizovanie sa robí dolievaním brandy do vína. Sherry možno rozdeliť na niekoľko druhov podľa ich chuti. Najsladšie sherry je Pedro Ximenez, vyrábané z rovnomenného štepu, medzi suchými vínami vyniká sherry Fino.

Sherry známe je tiež pod názvami: jerez a xeres – všetky tieto názvy majú historické korene.

Jerez bolo vinárske centrum na Pyrenejskom poloostrove od 1100 p.n.l. Počas vlády Rimanov mesto nieslo názov Sherish, v roku 1264 Alfonso X. Múdry zmenil jeho názov na Xeres a potom na Jerez. Vtedy tiež vzrástla výroba a export sherry a tak koncom 16. storočia toto víno získalo v Európe titul najvýznamnejšieho vína vôbec.

Sherry možno piť hneď po fľaškovaní, dlhšie skladovanie nemá vplyv na jeho zrenie. Tradičné sherry pije sa z pohárov v tvare tulipánov nazývaných copita.

Portské

Rovnako ako sherry, portské je alkoholizovaným vínom s obsahom alkoholu okolo 20 %. To čo odlišuje portské od sherry je medzi inými oblasť (portské je portugalské víno) a proces alkoholizovania (v prípade portského sa do vína dolieva vínny destilát).

Suché a polosladké portské sa pije chladné na 12 °C ako aperitív. Sladké portské sa pri teplote 18 °C podáva ako dezert po jedle. Rovnako ako sherry, portské sa pije v pohároch v tvare tulipánov.

Portské delíme na 5 typov, ktoré sa líšia farbou, jasnosťou a obsahom cukru. Sú to Ruby, Tawny, Dated Port, Late Bottled Vintage a Vintage. Vintage je víno pochádzajúce len z najlepších ročníkov, fľaškované po dvoch rokoch skladovania v sudoch. Portské Vintage určené je na dlhé zrenie vo fľaškách a nikdy sa nepije hneď, ako je uvedené na trh.

Tokajské

To, čo odlišuje Tokajské od klasických vín, je fakt, že je jediným vínom vyrábaným so sušených hrozien. Vyrába sa v regióne Tokaj-Hegyalja čiže v severovýchodnom Maďarsku a v juhovýchodnej časti Slovenska.

Tokajské víno je známe a cenené už od 15. storočia. O jeho význame pre maďarskú kultúru a spolupatričnosť svedčí o ňom zmienka v maďarskej hymne.

Medzi tokajskými vínami môžeme odlíšiť medzi iným tokajské samorodné, čo označuje „vyikajúci z prírody“. Vyrába sa z netriedeného hrozna, takže tiež z nezrelého, zvädnutého a dokonca zhnilého. Takéto víno dozrieva dva roky a obsahuje 10 – 14 % alkoholu. Druhým populárnym tokajským vínom je tokaji aszú čiže suché víno len na báze dozretého a vysušeného ovocia.

Vermut

V nemeckom jazyku slovo „vermut“ znamená palina. Nie bez dôvodu sa takto volá tento druh vína – vermut je vínom aromatizovaným bylinnými prísadmi a korením (najčastejšie je to bolehlav, ale tiež to môže byť šalvia, koriander, klinček, muškátový oriešok, atď.). Vo svojej histórii bol najprv vermut liečivým nápojom - za vynálezcu bol považovaný obchodník Antonio Benedetto Carpano z Turína.

Tradične sa za najlepšie vermuty považujú tie vyrobené v Taliansku a Francúzsku. Obsah alkoholu sa pohybuje medzi 12 a 20 % a tak ako sherry a portské sú to vína alkoholizované brandy alebo vínnym destilátom. Nie sú to však vína zaradené medzi ušľachtilé vína. K najpopulárnejším vermutom sa radí Martini, Ciociosan a Chambry.

Vermuty podávame ako aperitív. Palina, ktorú obsahuje, podporuje trávenie. Vermut podávame chladený v pohári na whisky. Môžeme pridať aj kocky ľadu a plátok citróna.

Komentáre (1)

zrušiť
  • Peter

    Peter
    pridané pred 485 dňami
    1. Tokaji Azsú (na Slovensku Tokajský výber) je sladké víno s zostatkovým cukrom min 120 g/l (pre Maďarsko) a 60 g/l (pre Slovensko, 3 putňový výber) a nie suché víno. 2. Tokaji Aszú (výber) je prvotriednym produktom každého tokajského vinára. 3. Druhým typom v čase keď nie je možné z dôvodu nízkeho cibébovania hrozna je Tokajské samorodné (tak ako sa urodilo). 4. Písať o hnilom hrozne je maximálne scestné, zavádzajúce a nechutné nakoľko sa jedná o ušľachtilú pleseň Botritis cinerea Person, ktorá v suchých a teplých jeseniach spôsobuje cibéby, z ktorých sa vyrábajú tokajské výbery. V prípade vlhkej jesene spôsobí hnilobu hrozna a tým znehodnotí úrodu, ktorá potom nekončí vo víne ale na komposte. Keby si tak autor po sebe prečítal čo napísal!

    odpoveď

zobraziť menej

Newsletter
Zaregistruj sa