Kuchyňa Lidla

Mandarínky

Mandarínky pochádzajú z južnej Ázie. Je to citrusové ovocie, ktoré rastie na kríku s tým istým názvom. Krík mandarínky dorastá do výšky 8 m, zatiaľ čo silno oranžové ovocie, ktoré je podobné pomaranču dosahuje priemer 6-7 cm. V Číne sú mandarínky symbolom hojnosti a šťastia.

Odkiaľ pochádzajú?

Prvé zmienky o mandarínkach sa objavili už niekoľko desiatok rokov pred našim letopočtom v čínskej literatúre. Do Európy pricestovali až v 19. storočí.

Ako vyzerajú?

Ovocie mandarínky má lesklú oranžovú šupku, ktorá sa dá veľmi ľahko oddeliť od dužiny. Sladká, šťavnatá dužina je rozdelená na mesiačiky a môže obsahovať kôstky, aj keď existujú odrody, ktoré sú bez kôstok. Medzi populárne hybridy patria klementínky (mandarínka krížená s horkým pomarančom) a pomelo (krížené z grapefruitom).

Aké majú vlastnosti?

Mandarínky ako väčšina citrusov sú bohaté na vitamíny, najmä C a A. Šťava z mandarínok blahodarne pôsobí na kožu. Toto ovocie pôsobí navyše aj povzbudzujúco. Z listov mandarínok sa získava éterický olej, ktorý je využívaný v potravinárskom či kozmetickom priemysle a pri výrobe parfumov.

Ako ich konzumovať?

Ovocie mandarínok sa konzumuje najčastejšie v surovom stave, ale je možné ich spracovať na džemy, sirupy alebo kompóty.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 53 kcal

• Bielkoviny – 0,8 g

• Cukry– 13,3 g

• Tuky – 0,3 g

Späť do Lidl Stánku


Newsletter
Zaregistruj sa