Kuchyňa Lidla

Pomelo

Pomelo je nazývané aj ako obrovský pomaranč. Veľké guľaté ovocie dosahuje váhu aj do 2 kg a priemer približne do 20 cm. Rastie na stromoch. Ovocie pomelo sa vyskytuje v troch odrodách: žltej, žltozelenej a zriedkakedy sa vyskytujúcej - ružovej.

Ako vyzerá? Ako chutí?

Pomelo má najhrubšiu kožu zo všetkých citrusov. Jej hrúbka dosahuje až 5 cm. Keď sa dostaneme cez bielu šupku - albedo, dopracujeme sa k mäsitej, čerstvej a šťavnatej dužine. Jej farba závisí od odrody pomela – je žltá alebo ružová. Ovocie sa konzumuje v surovom stave. Dajú sa z neho vytvárať šťavy alebo džemy. Pomelo chutí kyslo. Chuť je možné ho zaradiť medzi pomaranč a grapefruit – nie je také sladké ako pomaranč, ale ani také horké ako grapefruit. Šťava z ovocia je trochu kyslá, ale pritom je alkalická.

Ako ho skladovať?

Po kúpe je možné ovocie skladovať 2 až 4 mesiace. Pri vyberaní pomela v obchodoch by sme sa mali zamerať na jeho váhu – čím je ovocie ťažšie, tým je viac čerstvé a šťavnaté.

Aké má vlastnosti?

Toto ovocie má podobné vlastnosti ako pomaranč. Obsahuje vysoké dávky vitamínu C, ktorý bojuje v organizme proti infekciám. Vzhľadom na to, že obsahuje antioxidanty, oneskoruje procesy starnutia na bunkovej úrovni. Hovorí sa, že pomelo má povzbudzujúce a antidepresívne vlastnosti. Pravidelná konzumácia ovocia nám zaručí hladkú pokožku. Vďaka cenným zložkám spomaľuje kôrnatenie tepien, znižuje obsah cholesterolu v krvi a detoxikuje organizmus.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 38 kcal

• Bielkoviny – 0,8 g

• Cukry – 9,7 g

• Tuky– 0,3 g

Späť do Lidl Stánku


Newsletter
Zaregistruj sa