Kuchyňa Lidla

Tekvica

Tekvica. História dyne siaha do roku 7000 p.n.l. – zo zistení archeológov vyplýva, že už vtedy bola pestovaná na území súčasného Peru. V súčasnosti sú dyne pestované na celom svete a sú široko využívané v kuchyni. Zelenina má asi 120 druhov a približne 800 odrôd, ktoré sa medzi sebou líšia tvarom, farbou a rozmermi. Tekvice dokážu narásť až do váhy 200 kg. Držiteľkou rekordu bola tekvica vypestovaná v roku 2010 a mala váhu 821 kg! V obchodoch je však dostupná zelenina s podstatne nižšou váhou. Miniatúrne varianty s fantastickými farbami môžu byť dokonalou jesennou ozdobou.

Ako ju konzumovať?

Dužina sa výborne hodí na prípravu polievok, dezertov, koláčov a príloh, naopak jadierka sú zdravou pochúťkou a prílohou k výpekom.

Ako ju skladovať?

Tekvicu je možné skladovať dlhodobo, dokonca až 6 mesiacov pod podmienkou, že teplota neprekročí 15 °C a zelenina je skladovaná na tmavom a vzdušnom mieste.

Aké má vlastnosti?

Tekvica je dokonalým zdrojom betakaroténu. Je ľahko stráviteľná a zriedkakedy vyvoláva alergie -preto je vhodnou stravou pre bábätká. Naopak jadierka majú vysoký obsah fosforu, železa, draslíka, magnézia, cínu a taktiež tokoferolu, ktorý sa nazýva aj „vitamínom plodnosti“. Tekvicu ako afrodiziakum oceňovali už Indiáni. V ľudovej medicíne boli jadierka tekvice odporúčané ako liek proti parazitom.

 

Nutričné hodnoty v 100 g zeleniny:

• Energetická hodnota – 28 kcal

• Bielkoviny – 1,3 g

• Cukry – 7,7 g

• Tuky – 0,3 g

Späť do Lidl Stánku


Newsletter
Zaregistruj sa