Kuchyňa Lidla

Zemiaky

Zemiaky. Názov „zemiak“ sa vzťahuje na celú rastlinu, ale jedlé sú iba hľuzy, ktoré musia byť tepelne spracované. Mladé zemiaky je možné konzumovať spoločne s tenkou šupkou, naopak dozreté zemiaky je potrebné pred konzumáciou ošúpať. Mladé zemiaky treba šúpať veľmi natenko, pretože práve pod šupkou sa nachádza najviac výživných látok - bielkoviny, vitamín C, draslík a škrob. Pod šupkou zemiaka sa nachádza aj niacín, ktorý je zodpovedný za spaľovanie tukov a bielkovín v organizme. Vďaka obsahu draslíka znižujú zemiaky krvný tlak.

Aké sú odrody zemiakov?

Zemiaky sú rozdelené do štyroch typov:

- Typ A sú zemiaky s vysokou vlhkosťou a malým obsahom škrobu. Majú tvrdú konzistenciu a počas varenia sa nerozpadávajú, vďaka čomu sa skvele hodia na prípravu šalátov.

- Typ B sú zemiaky, ktoré majú stredne tvrdú dužinu, počas varenia nepraskajú a majú najširšie využitie v kuchyni.

- Typ C sú zemiaky, ktoré majú najväčší obsah škrobu. Ich dužina je krehká a sypká, ľahko sa rozpadávajú, preto sú najvhodnejšie na prípravu knedlí, placiek a pyré.

- Typ D sú zemiaky, s ktorými sa v kuchyni stretávame málokedy, sú využívane skôr na kŕmenie zvierat.

Jednoduchý test na zistenie obsahu škrobu si urobíte, ak prekrojíte zemiak a obtriete o seba polovice – ak sa obidve polovice zemiaka zlepia, je to odroda zemiaka bohatého na škrob.

Ako si vyberať?

Pri kúpe zemiakov, je potrebné vyberať tvrdé, zdravé, tvárne zemiaky, s príjemnou arómou a mechanicky nepoškodené.

 

Nutričné hodnoty v 100 g zeleniny:

• Energetická hodnota –77 kcal

• Bielkoviny – 1,9 g

• Cukry –18,3 g

• Tuky – 0,1 g

Späť do Lidl Stánku


Newsletter
Zaregistruj sa