- 24. apríl, 2014
- Blog
- Nezaradené
Varenie zeleniny a ovocia
Ako zeleninu a ovocie variť, aby nedošlo k strate vitamínov?
Varenie je proces, v priebehu ktorého dochádza k výrazným zmenám v štruktúre, konzistencii a chuti zeleniny a ovocia. Varené výrobky sú ľahko stráviteľné a živiny z nich sa ľahšie vstrebávajú, pretože pri vyššej teplote sa rozkladajú škroby, vláknina sa zmäkčuje a zrážajú sa bielkoviny. Žiaľ pri varení dochádza tiež k strate nutričných hodnôt. Existuje ale niekoľko tipov, aby sme znížili stratu vitamínov pri varení na minimum:
– Neošúpaná varená zelenina (napr. zemiaky v šupke) si zachováva väčšie množstvo vitamínov, pretože tie sa zvyčajne nachádzajú práve pod šupkou. Pred varením je potrebné ich dôkladne umyť.
– Výrobky varené vo väčších kúskoch strácajú menej vitamínov ako tie, ktoré sú pokrájané na drobné kocky. Zeleninu je najlepšie nakrájať až po uvarení.
– Zeleninu varte krátko – „al dente“.
– Väčšina vitamínov ostáva vo vode, v ktorej sa zelenina alebo ovocie varili. Preto vodu po varení nevylievajte, ale použite ju napríklad ako vývar do varenia alebo ako základ polievky.
Čo je ešte potrebné pripomenúť?
Okrem starostlivosti o vitamíny je ešte niekoľko bodov, na ktoré je potrebné pamätať pri varení ovocia a zeleniny:
– Zeleninu (okrem strukovín, zemiakov a červenej repy) vkladáme do vriacej, osolenej vody – týmto spôsobom ničíme askorbinázu – enzým, ktorý urýchľuje oxidáciu vitamínu C.
– Ak varíme rôzne druhy zeleniny, do hrnca vkladáme najskôr tie najtvrdšie. Tie, ktoré si vyžadujú kratšiu dobu prípravy, pridávame nakoniec.
– Zeleninu s rôznym faktorom pH je potrebné variť samostatne.
– K zelenej zelenine je potrebné pri varení pridať trošku mlieka, ktoré zneutralizuje nepriaznivé vlastnosti kyseliny šťaveľovej.
– K zelenine zafarbenej karoténom, napr. k mrkve alebo tekvici, je potrebné pridať trošku masla – vďaka tomu sa karotén lepšie uvoľní, farba bude intenzívnejšia, a vstrebávanie výživných látok zo zeleniny bude účinnejšie.
– Višne, maliny, čierne ríbezle a jahody sa nesmú variť v hliníkových a ani v cínových hrncoch, pretože ovocie mení farbu a mohli by tak zbytočne zafarbiť a znehodnotiť kuchynské riady.