Baklažán
Baklažán je lesklá, tmavofialová zelenina, ktorá je rovnako známa aj pod názvom ľuľok alebo ľuľok baklažánový. Pochádza z Indie, avšak už okolo roku 600 p.n.l. bol všeobecne používaný aj v Číne. V Európe bola táto zelenina dlhú dobu považovaná za škodlivú a bola využívaná iba ako ozdobná rastlina, pretože sa tradovalo, že vyvoláva zápach z úst, šialenstvo, je jedovatá a dokonca spôsobuje rakovinu. Dnes je všeobecne známe, že baklažány nie sú škodlivé, ale dokonca blahodarne vplývajú na zdravie – znižujú teplotu, tlmia bolesť, zmierňujú bolesti pri popáleninách a podporujú obehový systém.
Ako ho vyberať?
Najchutnejšie sú mladé plody, s priemerom od 5-8 cm. Väčšie baklažány bývajú horké a vodnaté. Pri kúpe v obchodoch, je potrebné vyberať tvrdé kusy s hladkou kožou.
Ako ho konzumovať?
Baklažán je zelenina s nízkym obsahom kalórií, ale počas vyprážania môže absorbovať veľké množstvo oleja. Baklažány môžeme nielen vyprážať, ale aj dusiť, piecť a grilovať. Vzhľadom na obsah toxického solanínu, baklažán nie je vhodné konzumovať v surovom stave.
Aké má vlastnosti?
Menej známy názov baklažánu je „hruška lásky“ – za toto označenie vďačí svojim afrodiziakálnym účinkom, za ktoré je oceňovaný v mnohých krajinách. Medzi tromfy baklažánu patrí taktiež veľké množstvo vlákniny, draslíka, fosforu, železa, vápnika a vitamínu A, C a vitamínov skupiny B.
Nutričné hodnoty v 100 g zeleniny:
• Energetická hodnota – 21 kcal
• Bielkoviny – 1,1 g
• Uhľohydráty – 6,3 g
• Tuky – 0,1 g