- 24. apríl, 2014
- Blog
- Nezaradené
Rozdelenie zeleniny a ovocia
Zelenina
Hľuzová zelenina
Najpopulárnejšou zeleninou v slovenskej kuchyni je zemiak. Je to zároveň najdôležitejší zástupca skupiny hľuzovej zeleniny, ktorá je charakteristická vysokým obsahom škrobu, vďaka čomu dodáva organizmu veľa energie.
Koreňová zelenina
Aj keď korene zeleniny môžu byť rôzne: guľaté, kužeľovité, valcovité alebo klinové, všetku zeleninu, u ktorej je jedlou časťou koreň, zaraďujeme do skupiny koreňovej zeleniny. Medzi nimi sa nachádza okrem iných, mrkva, petržlen, zeler, červená repa a reďkovka. Koreňová zelenina je charakteristická dlhým vegetačným obdobím a dlhou trvanlivosťou, preto sa v kuchyni používa počas celého roka.
Cibuľová zelenina
Vzhľadom na vysoké množstvo éterických olejov, cibuľová zelenina vyzdvihuje chuť jedla. Charakteristickou vlastnosťou zeleniny sú početné vrstvy šupiek. Medzi zástupcov tejto skupiny patria napríklad cibuľa, cesnak alebo pór.
Listová zelenina
K listovej zelenine patrí mnoho rastlín a rôznych čeľadí. Sú to napr. šalát, špenát, šťaveľ, čakanka, a dokonca aj petržlenová vňať. Zelenina z tejto skupiny je veľmi bohatým zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Žiaľ nie je veľmi trvanlivá a vhodná na dlhodobé skladovanie.
Kapustová zelenina
Kapustová zelenina je zeleninou, kde jedlou časťou sú listy a stonky alebo nerozvinuté kvetenstvo. Je to veľmi hodnotná skupina vzhľadom na vysoké nutričné hodnoty a je dokonale vhodná na dlhodobé skladovanie. Medzi jej zástupcov patrí napríklad kapusta, kel, ružičkový kel, karfiol, brokolica či kaleráb.
Strukoviny
Plody a semená strukovín sú po obilninách druhým najdôležitejším zdrojom rastlinnej potravy pre ľudí. Obsahujú mnoho cenných výživových zložiek, vrátene bielkovín. Medzi strukovinami môžeme nájsť napr. fazuľu, hrach, šošovicu, sóju a bôb.
Ľuľkovitá zelenina
Ľuľkovitá zelenina je z botanického hľadiska ovocím – jej jedlou časťou je dozretý plod rastliny. Napriek tomu je v gastronómii vďaka svojim chuťovým vlastnostiam zaradená medzi zeleninu. Do tejto skupiny patria napríklad paradajky, paprika a baklažán.
Tekvicová zelenina
Tekvicová zelenina je výnimočne zdravá, pretože väčšina druhov nezhromažďuje v sebe ťažké kovy. Je bohatá na vitamíny a minerály. Medzi zástupcami tekvicovej zeleniny nájdeme tekvicu, uhorky, cuketu a patizóny.
Ovocie
Kôstkové ovocie
Kôstkové ovocie je má vo vnútri kôstku. Dozreté ovocie vzhľadom na veľké množstvo cukru je zvyčajne veľmi sladké. Často je to ovocie, ktoré je veľmi šťavnaté a aromatické. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Medzi ich zástupcov patria napríklad višne, broskyne, slivky, marhule a čerešne.
Bobuľovité ovocie
Medzi bobuľovité ovocie je zaradené malé ovocie so šťavnatou, jedlou dužinou, ktorá obsahuje malé semienka. Toto ovocie je zvyčajne veľmi bohaté na vitamíny. K hlavným zástupcom patria jahody, maliny, ríbezle, egreše a čučoriedky a ostružiny.
Malvice
Malvice majú vo vnútri maličké jadierka. Ich jedlou časťou je oplodie, čiže dužina. Najznámejšie sú napríklad jablká, hrušky, duly a granátové jablká.
Citrusové ovocie
Medzi citrusové ovocie patrí ovocie z rastlín, ktoré sa volajú citrusy. Sú pestované v teplom podnebí a odtiaľ sú privážané do slovenských obchodov. Ovocie je zvyčajne mäsité a veľmi šťavnaté. Medzi citrusmi je možno nájsť napríklad citróny, mandarínky, pomaranče, grapefruity, pomelo a limetky.
Exotické ovocie
Exotické ovocie je pestované v tropických a subtropických pásmach. Jeho typickou vlastnosťou je neznášanlivosť mrazov. Do skupiny tohto ovocia sú zaradené napríklad ananásy, banány, kaki, liči, papája či mango.