späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Čučoriedky

Čučoriedky sú bobuľovitým ovocím. Existuje približne 450 odrôd. Medzi najpopulárnejšie patrí americká čučoriedka, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky. Indiáni verili v jej mimoriadne liečivé účinky a pripisovali jej magickú moc.

Ako ich konzumovať?

Čučoriedky je možné konzumovať v surovom stave, ale dokonale sa hodia aj na iné použitie, napr. do výpekov alebo do ovocných výrobkov. Čučoriedky je možné pridať taktiež do mäsitých jedál.

Aké majú vlastnosti

Čučoriedky sú považované za prírodný elixír mladosti – vďaka antioxidačným vlastnostiam, chránia nervové bunky pred oxidačným stresom, čo zlepšuje fungovanie celého nervového systému. Konzumácia čučoriedok urýchľuje regeneráciu nervových buniek, čo má pozitívny vplyv na koncentráciu, pochopenie skutočností a pamäť, taktiež spomaľujú proces starnutia. V plodoch čučoriedky sa nachádzajú zlúčeniny, ktoré sa nazývajú proantokyanidíny, ktoré predchádzajú infekciám močových ciest a polyfenoly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Je možné konzumovať ich pri diéte?

Čučoriedky sú ovocím s nízkym obsahom kalórií a ich konzumácia priaznivo vplýva na metabolizmus. Výskumy preukázali, že plody čučoriedky pomáhajú bojovať s nadmernými kilogramami.

Pre koho sú ešte užitočné?

Konzumovať čučoriedky sa odporúča najmä osobám, ktoré trávia množstvo času pri počítači, pretože predchádzajú ochoreniam očí a strate zraku.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 57 kcal

• Bielkoviny – 1 g

• Cukry – 14 g

• Tuky – 0 g

Najnavštevovanejšie
recepty za 24 hodín

Pozri sa, čo sa dnes varí najviac.

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Na našich webových stránkach používame rôzne nástroje, ktorých použitie zahŕňa spracovanie údajov (vrátane osobných údajov), ktoré sú potrebné na zobrazenie webovej stránky a jej správne fungovanie, prípadne sa používajú na pohodlné nastavenie webových stránok, na vytváranie anonymných štatistík, či na zobrazenie personalizovaného (reklamného) obsahu. Ďalšie informácie môžete nájsť v našom Vyhlásení o ochrane osobných údajov. Naše impressum nájdete tu.


Súhlasím Viac info