- 24. apríl, 2014
- Blog
- Nezaradené
Strava bohatá na železo
Železo je stopovým prvkom, ktorý je dôležitý v našej strave, aby náš organizmus pracoval správne. Jeho nedostatok v rôznych vývojových fázach môže viesť k anémii, malátnostiam, malému vzrastu, nedostatku imunity alebo k srdcovej arytmii.
Nedostatok železa zvyčajne vyplýva z nesprávnych stravovacích návykov. Medzi osoby, ktoré potrebujú väčšie množstvo železa, okrem iných patria: tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, osoby po operáciách, deti a mládež v priebehu dospievania a rastu. Podávanie železa v podobe liekov je možné iba pod prísnou lekárskou kontrolou, pretože nadbytok tohto stopového prvku je zdraviu škodlivý. Pre zabezpečenie rovnováhy, je potrebné obohatiť svoju stravu výrobkami, ktoré obsahujú železo. Prvými signálmi nedostatku železa sú rozštiepené a lámavé nechty a vlasy, suchá pokožka, časté praskanie kútikov úst.
Je potrebné mať na pamäti, že živočíšne výrobky obsahujú železo, ktoré sa lepšie vstrebáva ako to, ktoré pochádzajú z rastlinného pôvodu. Najľahšie vstrebateľné železo nájdeme v hovädzom mäse, v pečeni, či teľacom mäse. Našu životosprávu ale môžeme obohatiť aj konzumáciou zeleniny a ovocia. Zaujímavosťou je, že vstrebávanie tohto prvku je ešte účinnejšie, ak konzumujeme mäso obsahujúce železo spoločne so zeleninou, ktoré taktiež obsahujú tento stopový prvok.
Zelenina a ovocie s vysokým obsahom železa:
- varené alebo pečené zemiaky v šupke
- petržlen
- varený špenát
- kuriatko jedlé
- červená repa
- paradajky
- cesnak
- biela fazuľa
- hrach
- kôpor
- pažítka
- maliny
- ríbezle
- broskyne
- hrozno
- banány