Cesnak
Cesnak obyčajný sa používa už stáročia. Bol konzumovaný už v staroveku a už vtedy boli známe liečivé vlastnosti tejto rastliny. Cesnak má charakteristickú chuť a vôňu, za ktorú rastlina vďačí éterickým olejom, ktorú sú bohaté na alicín, aminokyselinu, ktorá obsahuje síru. Po roztlačení alebo po rozobratí sa aminokyselina pod vplyvom enzýmu pretvára na alicín - zlúčeninu, ktorá má antibakteriálne a antiparazitárne účinky a má charakteristickú silnú vôňu. Je potrebné mať na pamäti, že varenie a vyprážanie ničí alicín.
Ako ho konzumovať?
Pestuje sa mnoho druhov cesnaku. V obchodoch môžeme natrafiť na cesnak s bielou, ružovou alebo aj fialovou šupkou. Najlepšie chutí v surovom stave. Dlhodobým varením stráca svoju intenzívnu chuť aj vôňu. Ak cesnak restujeme, musíme dávať pozor, aby sme ho nepripálili, pretože jedlo bude mať horkú chuť. Cesnak je spolu s cibuľou základom kuchyne, teda aj mnohých jedál .
Ako ho skladovať?
Cesnak by sa mal skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Po ošúpaní by mali byť strúčiky biele. Usušené a zhnednuté strúčiky by sme nemali používať.
Ako ho kupovať?
Pri kúpe cesnaku by sme sa mali zamerať na to, či je hlávka cesnaku tvrdá a tuhá.
Aké má vlastnosti?
Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v cesnaku dobre vplývajú na srdce – znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. Cesnak taktiež podporuje činnosť imunitného systému. Strúčiky cesnaku obsahujú vitamín C, B1, draslík a železo. Ale ak zvážime, že cesnak sa konzumuje v malých množstvách, vitamíny, ktoré sú obsiahnuté v rastline, vplývajú na náš organizmus v minimálnom množstve.
Nutričné hodnoty v 100 g cesnaku:
• Energetická hodnota – 146 kcal
• Bielkoviny – 6,4 g
• Cukry – 32,6 g
• Tuky– 0,5 g