späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Cesnak

Cesnak obyčajný sa používa už stáročia. Bol konzumovaný už v staroveku a už vtedy boli známe liečivé vlastnosti tejto rastliny. Cesnak má charakteristickú chuť a vôňu, za ktorú rastlina vďačí éterickým olejom, ktorú sú bohaté na alicín, aminokyselinu, ktorá obsahuje síru. Po roztlačení alebo po rozobratí sa aminokyselina pod vplyvom enzýmu pretvára na alicín - zlúčeninu, ktorá má antibakteriálne a antiparazitárne účinky a má charakteristickú silnú vôňu. Je potrebné mať na pamäti, že varenie a vyprážanie ničí alicín.

Ako ho konzumovať?

Pestuje sa mnoho druhov cesnaku. V obchodoch môžeme natrafiť na cesnak s bielou, ružovou alebo aj fialovou šupkou. Najlepšie chutí v surovom stave. Dlhodobým varením stráca svoju intenzívnu chuť aj vôňu. Ak cesnak restujeme, musíme dávať pozor, aby sme ho nepripálili, pretože jedlo bude mať horkú chuť. Cesnak je spolu s cibuľou základom kuchyne, teda aj mnohých jedál .

Ako ho skladovať?

Cesnak by sa mal skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Po ošúpaní by mali byť strúčiky biele. Usušené a zhnednuté strúčiky by sme nemali používať.

Ako ho kupovať?

Pri kúpe cesnaku by sme sa mali zamerať na to, či je hlávka cesnaku tvrdá a tuhá.

Aké má vlastnosti?

Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v cesnaku dobre vplývajú na srdce – znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. Cesnak taktiež podporuje činnosť imunitného systému. Strúčiky cesnaku obsahujú vitamín C, B1, draslík a železo. Ale ak zvážime, že cesnak sa konzumuje v malých množstvách, vitamíny, ktoré sú obsiahnuté v rastline, vplývajú na náš organizmus v minimálnom množstve.

 

Nutričné hodnoty v 100 g cesnaku:

• Energetická hodnota – 146 kcal

• Bielkoviny – 6,4 g

• Cukry – 32,6 g

• Tuky– 0,5 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Na našich webových stránkach používame rôzne nástroje, ktorých použitie zahŕňa spracovanie údajov (vrátane osobných údajov), ktoré sú potrebné na zobrazenie webovej stránky a jej správne fungovanie, prípadne sa používajú na pohodlné nastavenie webových stránok, na vytváranie anonymných štatistík, či na zobrazenie personalizovaného (reklamného) obsahu. Ďalšie informácie môžete nájsť v našom Vyhlásení o ochrane osobných údajov. Naše impressum nájdete tu.


Súhlasím Viac info