späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Chren

Chren je viacročná, mrazuvzdorná rastlina z čeľade kapustovitých. Bol známy už v starovekom Egypte a Ríme, kde bol cenený vzhľadom na svoje konzervačné vlastnosti. Do Európy sa dostal až v 12. storočí.

Ako si vyberať?

Koreň chrenu je dlhý, mäsitý, so svetložltou farbou a po prekrojení je biely. Pri kúpe chrenu je potrebné vyberať kúsky, ktoré sú tvrdé, bez škvŕn, drevnatých častí, výhonkov a zazelenaní. Koreň by mal mať hrúbku v priemere 2,5 cm a dĺžku od 25 cm. Kvalitný chren by mal byť ostrý a bez horkej chuti.

Ako ho konzumovať?

Chren natenko ošúpeme z vrchnej vrstvy, následne mixujeme alebo postrúhame na strúhadle. Koreň chrenu je ochucovadlo, preto ho používame v malom množstve. Pri konzumácii chrenu v surovom stave môžeme zjemniť jeho chuť smotanou, jogurtom alebo majonézou. Chuť chrenu taktiež zjemníme, ak ho budeme podávať tepelne upravený, napr. v omáčkach.

Aké má vlastnosti?

Obklady z chrenu pomáhajú pri liečbe reumatizmu, omrzlín, stuhnutosti svalov a ischiasu. Chren dokáže prehriať celý organizmus, pôsobí ako močopudný prostriedok, bojuje proti infekciám a pomáha pri liečbe ťažko hojacich sa rán.

Chren je vhodnou prílohou k predkrmom a malým občerstveniam, pretože podporuje apetít a zlepšuje trávenie.

 

Nutričné hodnoty v 100 g zeleniny:

• Energetická hodnota – 106 kcal

• Bielkoviny – 2,3 g

• Cukry – 16,0 g

• Tuky – 5,3 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať