Chren
Chren je viacročná, mrazuvzdorná rastlina z čeľade kapustovitých. Bol známy už v starovekom Egypte a Ríme, kde bol cenený vzhľadom na svoje konzervačné vlastnosti. Do Európy sa dostal až v 12. storočí.
Ako si vyberať?
Koreň chrenu je dlhý, mäsitý, so svetložltou farbou a po prekrojení je biely. Pri kúpe chrenu je potrebné vyberať kúsky, ktoré sú tvrdé, bez škvŕn, drevnatých častí, výhonkov a zazelenaní. Koreň by mal mať hrúbku v priemere 2,5 cm a dĺžku od 25 cm. Kvalitný chren by mal byť ostrý a bez horkej chuti.
Ako ho konzumovať?
Chren natenko ošúpeme z vrchnej vrstvy, následne mixujeme alebo postrúhame na strúhadle. Koreň chrenu je ochucovadlo, preto ho používame v malom množstve. Pri konzumácii chrenu v surovom stave môžeme zjemniť jeho chuť smotanou, jogurtom alebo majonézou. Chuť chrenu taktiež zjemníme, ak ho budeme podávať tepelne upravený, napr. v omáčkach.
Aké má vlastnosti?
Obklady z chrenu pomáhajú pri liečbe reumatizmu, omrzlín, stuhnutosti svalov a ischiasu. Chren dokáže prehriať celý organizmus, pôsobí ako močopudný prostriedok, bojuje proti infekciám a pomáha pri liečbe ťažko hojacich sa rán.
Chren je vhodnou prílohou k predkrmom a malým občerstveniam, pretože podporuje apetít a zlepšuje trávenie.
Nutričné hodnoty v 100 g zeleniny:
• Energetická hodnota – 106 kcal
• Bielkoviny – 2,3 g
• Cukry – 16,0 g
• Tuky – 5,3 g