späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Pomelo

Pomelo je nazývané aj ako obrovský pomaranč. Veľké guľaté ovocie dosahuje váhu aj do 2 kg a priemer približne do 20 cm. Rastie na stromoch. Ovocie pomelo sa vyskytuje v troch odrodách: žltej, žltozelenej a zriedkakedy sa vyskytujúcej - ružovej.

Ako vyzerá? Ako chutí?

Pomelo má najhrubšiu kožu zo všetkých citrusov. Jej hrúbka dosahuje až 5 cm. Keď sa dostaneme cez bielu šupku - albedo, dopracujeme sa k mäsitej, čerstvej a šťavnatej dužine. Jej farba závisí od odrody pomela – je žltá alebo ružová. Ovocie sa konzumuje v surovom stave. Dajú sa z neho vytvárať šťavy alebo džemy. Pomelo chutí kyslo. Chuť je možné ho zaradiť medzi pomaranč a grapefruit – nie je také sladké ako pomaranč, ale ani také horké ako grapefruit. Šťava z ovocia je trochu kyslá, ale pritom je alkalická.

Ako ho skladovať?

Po kúpe je možné ovocie skladovať 2 až 4 mesiace. Pri vyberaní pomela v obchodoch by sme sa mali zamerať na jeho váhu – čím je ovocie ťažšie, tým je viac čerstvé a šťavnaté.

Aké má vlastnosti?

Toto ovocie má podobné vlastnosti ako pomaranč. Obsahuje vysoké dávky vitamínu C, ktorý bojuje v organizme proti infekciám. Vzhľadom na to, že obsahuje antioxidanty, oneskoruje procesy starnutia na bunkovej úrovni. Hovorí sa, že pomelo má povzbudzujúce a antidepresívne vlastnosti. Pravidelná konzumácia ovocia nám zaručí hladkú pokožku. Vďaka cenným zložkám spomaľuje kôrnatenie tepien, znižuje obsah cholesterolu v krvi a detoxikuje organizmus.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 38 kcal

• Bielkoviny – 0,8 g

• Cukry – 9,7 g

• Tuky– 0,3 g

Najnavštevovanejšie
recepty za 24 hodín

Pozri sa, čo sa dnes varí najviac.

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať