Slivky
Slivky. História sliviek siaha až do doby starovekého Egypta. Ako nezvyčajné ovocie bolo vkladané do hrobov bohatých nebožtíkov. V hrobke tibetského architekta Ka našli archeológovia zásoby sušených sliviek, ktoré mali slúžiť ako dôstojné jedlo po smrti.
Ako vyzerajú?
Existuje približne 6 tisíc odrôd sliviek. Je to najrozpoznateľnejšie ovocie spomedzi kôstkových ovocí. Môžu byť zelené, žlté, červené, fialové, granátové alebo aj hnedé. Zvyčajne majú sladkú chuť, ale môžu byť aj kyslé, toto ovocie má okrúhly alebo podlhovastý tvar.
Medzi najpopulárnejšie odrody patria:
- maďarky – podlhovasté, šťavnaté, s tmavofialovou farbou a tuhou dužinou
- ringloty – žlté, zelené alebo červené, veľmi sladké s tuhou dužinou
- mirabelky – malé, jasnožltej farby, kyslé a trpké
Ako ich konzumovať?
Slivky vynikajúco chutia v surovom stave, ale sú vhodné aj do výpekov, na ďalšie spracovanie a ako prísada do kyslých jedál. Slivky môžu byť marinované, konzervované alebo sušené.
Aké majú vlastnosti?
Slivky sú výborným zdrojom draslíka, vlákniny a železa. Konzumácia sliviek zmierňuje zápchu, posilňuje cievy a zabraňuje ich praskaniu. Vďaka vysokému množstvu tiamínu, čiže vitamínu B1, ktorý priaznivo vplýva na nervový systém, sú slivky považované za ovocie, ktoré zlepšuje náladu.
Sušené slivky sa obsahom vitamínov nelíšia od čerstvých sliviek, dokonca obsahujú viac vitamínu A.
Ako ich vyberať?
Čerstvé slivky sú najmä pružné. Je potrebné vyberať si ovocie, ktoré nemá žiadne zafarbenia a je pokryté prirodzeným bielym povlakom. Povrch ovocia by mal byť bez poškodení a hnilôb.
Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:
• Energetická hodnota – 45 kcal
• Bielkoviny – 0,6 g
• Cukry – 11,7 g
• Tuky – 0,2 g