0

Apelácia vína

Apelácia je výraz, ktorý najčastejšie používame pri francúzskych a talianskych vínach, menej sa používa aj pri španielskych. Vo svojej podstate označuje región, ktorý sa nachádza v nejakej vinárskej oblasti. Región väčšinou nesie názov podľa dediny alebo mesta, kde sa nachádza a kam katastrálne patrí. Výrobca môže názov vinárskej apelácie uvádzať na etikete len vtedy, ak je víno vyrobené v súlade s normami stanovenými v danej apelácii. Normy sa týkajú odrodovej skladby vo viniciach, ktorá je určená na základe historických tradícií a dlhodobých skúseností. Normy sú tiež dané zákonom, ktorý určuje: spôsob pestovania vínnej révy, limity úrody, koľko ton sa smie zozbierať z jedného hektáru, spôsob zberu – ručne alebo mechanicky, vinifikácia, zrenie, typ fľaše, do ktorej sa smie víno plniť, ale aj doba, ako dlho môže byť víno uvedené na trhu.

Skutočnosť, že je víno označené apeláciou ale neznamená, že bude lepšie chutiť. Chuť vína je individuálna záležitosť. Toto označenie nám však aspoň zaistí, že ide o produkt, ktorý prešiel určitou kontrolou príslušných orgánov.

Zatiaľ nikto nekomentoval
Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať