Stupeň sladkosti vína
O tom, či je víno sladké, polosladké alebo suché, rozhoduje obsah zvyškového cukru vo víne. Počas výroby vína z ovocia sa uvoľňujú cukry, ktoré reagujú s kvasinkami. Výsledkom tejto reakcie je alkohol. Cukor, ktorý sa nepremenil na alkohol (inak povedané – nevyfermentoval sa), ovplyvňuje chuť a stupeň sladkosti a obsahu alkoholu vo víne.
Pravda je taká, že každá oblasť, v ktorej sa venujú produkcii vína, určuje vlastné normy tejto klasifikácie. Obsah cukru vo francúzskych suchých vínach nepresahuje 4 gramy na liter. Ale napríklad v Rakúsku je norma vyššia - obsahuje 9 g/l. Obsah cukru v polosuchých vínach v obidvoch krajinách je do 12 g/l, vo vínach polosladkých do 45 g/l a sladké obsahujú viac než 45 g cukru na liter.
Z vyššie uvedeného príkladu je veľmi dobre vidieť, že víno, ktoré je na etikete označené ako suché, nie vždy bude obsahovať rovnaký stupeň sladkosti.
Nomenklatúra spojení so stupňami sladkosti tiež nie je univerzálna. Nižšie uvádzame termíny, ktoré sú uvádzané na etiketách vín z rôznych krajín sveta.
Francúzsko
- sec (suché)
- demi-sec (polosuché)
- moëlleux (polosladké)
- doux (sladké)
Nemecky hovoriace krajiny
- trocken (suché)
- halbtrocken (polosuché)
- lieblich (polosladké)
- süß (sladké)
Anglicky hovoriace krajiny
- dry (suché)
- medium dry, off-dry (polosuché)
- medium, medium sweet, semi-sweet (polosladké)
- sweet (sladké)
Taliansko
- secco, asciutto (suché)
- abboccato (polosuché)
- amabile (polosladké)
- dolce (sladké)