späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Karfiol

Karfiol je zelenina z čeľade kapustovitých, známa už v staroveku. U nás sa pestuje približne od polovice 18. storočia. Nakoľko pochádza z Cypru, na začiatku ho volali tiež cyperská kapusta.

Ako ho jesť?

V kuchyni využívame jeho kvet - biely alebo krémový hlúb pozostávajúci z tesne pri sebe priliehajúcich ružičiek. Menej obľúbená, zriedkavejšia odroda karfiolu, je fialová a oranžová. Karfiol sa môže jesť surový, ako aj varený, blanšírovaný alebo pečený. Počas varenia uvoľňuje síra obsiahnutá v karfiole nepríjemný zápach – varenie pod pokrievkou zapríčiní, že zápach môže pokaziť chuť varenej zeleniny. Preto sa odporúča karfiol variť v hrnci bez pokrievky. Pred prípravou treba odstrániť listy, zdrevnatené časti hlúbu a poškodené časti.

Aké má vlastnosti?

Karfiol je veľmi bohatý na vitamín C. 100 gramová porcia surového karfiolu ho obsahuje viac, ako je odporúčaná denná spotreba. Karfiol posilňuje imunitu, bojuje proti voľným radikálom, má dobrý vplyv na pečeň, obličky, tráviaci systém a krvný obeh. V karfiole obsiahnutý sulforafán má silné antioxidačné účinky a pomáha bojovať proti rakovine.

Môžem ho jesť, ak mám diétu?

Vzhľadom na veľký obsah vlákniny je karfiol nezvyčajne sýty. Ak ho konzumujeme bez mastných príloh je nízkokalorický. Prídavok pikantných príloh jeho trávenie uľahčuje. Žiaľ, karfiol môže nadúvať.

 

Nutričné hodnoty v 100 g karfiolu:

• Energetická hodnota – 22 kcal

• Bielkoviny – 2,4 g

• Sacharidy – 5 g

• Tuky – 0,2 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať