späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Mandarínky

Mandarínky pochádzajú z južnej Ázie. Je to citrusové ovocie, ktoré rastie na kríku s tým istým názvom. Krík mandarínky dorastá do výšky 8 m, zatiaľ čo silno oranžové ovocie, ktoré je podobné pomaranču dosahuje priemer 6-7 cm. V Číne sú mandarínky symbolom hojnosti a šťastia.

Odkiaľ pochádzajú?

Prvé zmienky o mandarínkach sa objavili už niekoľko desiatok rokov pred našim letopočtom v čínskej literatúre. Do Európy pricestovali až v 19. storočí.

Ako vyzerajú?

Ovocie mandarínky má lesklú oranžovú šupku, ktorá sa dá veľmi ľahko oddeliť od dužiny. Sladká, šťavnatá dužina je rozdelená na mesiačiky a môže obsahovať kôstky, aj keď existujú odrody, ktoré sú bez kôstok. Medzi populárne hybridy patria klementínky (mandarínka krížená s horkým pomarančom) a pomelo (krížené z grapefruitom).

Aké majú vlastnosti?

Mandarínky ako väčšina citrusov sú bohaté na vitamíny, najmä C a A. Šťava z mandarínok blahodarne pôsobí na kožu. Toto ovocie pôsobí navyše aj povzbudzujúco. Z listov mandarínok sa získava éterický olej, ktorý je využívaný v potravinárskom či kozmetickom priemysle a pri výrobe parfumov.

Ako ich konzumovať?

Ovocie mandarínok sa konzumuje najčastejšie v surovom stave, ale je možné ich spracovať na džemy, sirupy alebo kompóty.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 53 kcal

• Bielkoviny – 0,8 g

• Cukry– 13,3 g

• Tuky – 0,3 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať