späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Melón

Pôvod melónu nie je úplne známy, ale prvé historické zmienky o ňom pochádzajú už spred 4000 rokov. Do Európy ho priviezli stredovekí misionári, ktorí začali pestovať melóny v Taliansku. Na Slovensko sa dostali okolo 17. storočia.

Ako vyzerá?

Názov „melón” je odvodený z gréckeho slova „melopepon”, ktorý znamená mäkké jablko. V skutočnosti sa však melón na jablká nepodobá. Podobne ako dyňa, tekvica a cuketa patrí medzi rastliny dyňovité. Z 90 % sa skladá z vody. V závislosti od odrody sa melóny medzi sebou líšia výzorom aj chuťou. Melóny môžu byť okrúhle i podlhovasté a ich šupka sa líši nielen farbou, ale aj textúrou. Väčšinou majú sladkú chuť a príjemnú osviežujúcu vôňu.

Ako si vybrať?

Melóny s intenzívnou, ale príjemnou vôňou, sú najzrelšie a zároveň sladšie ako tie, ktoré nevoňajú. Pri výbere melóna sa vyhýbajte nahnitým alebo poškodeným, ale taktiež tým, pri ktorých vo vôni cítiť tóny plesne. Majte na pamäti aj to, že zrelý melón váži viac ako nezrelý rovnakej veľkosti.

Ako ho jesť?

Jedlou časťou melóna je dužina bez šupky a kôstok. Melón je najlepšie konzumovať surový. Ideálne sa hodí na prípravu dezertov, šalátov, zmrzliny, sorbetov alebo koktejlov. Melóny sú charakteristické vysokou trvanlivosťou.

Aké má vlastnosti?

Vzhľadom na vysoký obsah vody je melón nízkokalorický a zároveň veľmi osviežujúci. Obsahuje veľa vitamínu C a odrody so sýtožltou dužinou sú tiež bohaté na betakarotén. V ľudovom liečiteľstve sa melón odporúča pri ochoreniach obličiek a reumatických bolestiach.

 

Nutričné hodnoty v 100 g melóna:

• Energetická hodnota – 35 kcal

• Bielkoviny – 0,5 g

• Cukry – 9,0 g

• Tuky – 0,1 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať