späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Paradajky

Paradajky pochádzajú z Južnej Ameriky a za ich existenciu vďačíme Krištofovi Kolumbovi. Najskôr boli považované za jedovatú rastlinu a boli pestované iba na ozdobné účely - pre ich pekné, červené ovocie. Paradajky majú rôzny tvar – bývajú guľaté, podlhovasté, trošku ploché s hladkým alebo vrúbkovaným povrchom. Vyskytujú sa taktiež miniatúry, čiže takzvané koktailové alebo cherry paradajky. Vyskytuje sa množstvo odrôd tohto ovocia. Tie, ktoré majú žltú kožu, obsahujú viac cukru ako červené.

Paradajky sú zaradené medzi zeleninu, aj keď z botanického hľadiska sú ovocím.

Aké majú vlastnosti?

Ak sú úplne dozreté, sú charakteristické sladko-kyslou chuťou. Rajčiny sú neobyčajne bohaté na vitamíny, stopové prvky a minerálne zložky. Z vitamínov obsahujú množstvo betakaroténu, vitamínu C, K, vitamínov zo skupiny B a kyseliny listovej. Paradajky sú najbohatšie na minerály - obsahujú najmä draslík, fosfor, magnézium, vápnik, železo a meď. Paradajky nie je vhodné miešať s uhorkami. Askorbináza, ktorá je obsiahnutá v uhorkách, ničí vitamín C.

Najväčšou prednosťou paradajok je lykopén, ktorý dodáva paradajkám ich typickú červenú farbu. Je antioxidantom, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Najlepším zdrojom lykopénu sú spracované paradajky, preto by sme mali konzumovať paradajkové šťavy, kečup a konzervované paradajky. Zdravá je taktiež paradajková polievka, ktorú obľubujú hlavne deti. Netreba zabudnúť na to, že olej podporuje stráviteľnosť lykopénu, a preto ho môžeme pridávať do čerstvej, ale aj do spracovanej zeleniny.

Ako ich vyberať?

Keď si paradajky vyberáme v obchode, mali by sme sa zamerať na lesklú šupku a na šťavnatosť plodov. Nemali by sme siahať po plodoch, ktoré sú popraskané a majú svetlú šupku.

 

Nutričné hodnoty v 100 g paradajok:

• Energetická hodnota – 18 kcal

• Bielkoviny – 0,9 g

• Cukry – 2,8-3,6 g

• Tuky – 0,2 g

Najnavštevovanejšie
recepty za 24 hodín

Pozri sa, čo sa dnes varí najviac.

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Na našich webových stránkach používame rôzne nástroje, ktorých použitie zahŕňa spracovanie údajov (vrátane osobných údajov), ktoré sú potrebné na zobrazenie webovej stránky a jej správne fungovanie, prípadne sa používajú na pohodlné nastavenie webových stránok, na vytváranie anonymných štatistík, či na zobrazenie personalizovaného (reklamného) obsahu. Ďalšie informácie môžete nájsť v našom Vyhlásení o ochrane osobných údajov. Naše impressum nájdete tu.


Súhlasím Viac info