späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Ríbezle

Ríbezle – guľaté bobule malých rozmerov rastúce v dlhých strapcoch na kríkoch, ktoré dosahujú výšku až 3 metre. Ovocie má tri farby: červenú, čiernu a málo populárnu – bielu. Aj keď patria do jednej čeľade, majú rozdielne vlastnosti. Všetky ríbezle, bez ohľadu na ich farbu, sa odporúčajú osobám, ktoré majú problémy s kardiovaskulárnym systémom, pretože vďaka obsahu rutínu, podporujú krvné kapiláry.

Čierne ríbezle

Čierne ríbezle sú ovocie, ktoré obsahuje najviac vitamínu C. Iba 30 g čiernych ríbezlí pokryje dennú dávku vitamínu C pre dospelú osobu, výskumy poukazujú na to, že tento vitamín je v nich veľmi trvácny. V šupke sa nachádzajú antocianíny, ktoré chránia organizmus pred žalúdočnými ťažkosťami. V škandinávskych štátoch sa sušené čierne ríbezle vo forme prášku využívajú ako liek proti hnačke. Antocianíny pôsobia protizápalovo, vďaka čomu nápoje z čiernej ríbezle zmierňujú bolesti hrdla.

Ako ich využiť?

V kuchyni sa čierne ríbezle používajú v surovom stave, ale aj na ďalšie spracovanie, ako sú šťavy, sirupy a ovocné likéry.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 35 kcal

• Bielkoviny – 1,3 g

• Cukry – 14,9 g

• Tuky – 0,2 g

Červené ríbezle

Červené ríbezle obsahujú o niečo menej vitamínu C ako ich čierna odroda. Sú ale bohaté na železo a vápnik. Červené ríbezle je možné konzumovať v surovom stave, sú využiteľné aj ako zložka do rozličných produktov z ovocia. Obsahujú množstvo pektínov, vďaka čomu sú dokonale vhodné na prípravu džemov a želé. Biele ríbezle sú svojim zložením podobné červeným ríbezliam – líšia sa predovšetkým množstvom farbiva.

 

Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:

• Energetická hodnota – 31 kcal

• Bielkoviny – 1,1 g

• Cukry – 13,8 g

• Tuky – 0,2 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať