späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Špenát

Špenát je vďaka nízkym nákladom na pestovanie dostupný počas celého roka. Na jar je špenát bohatý na vitamín C, vápnik a železo. Vtedy sa v ňom nachádza menšie množstvo šťaveľanov. V lete listy zeleniny naberajú oválny tvar, na zimu sú viac trojuholníkové.

Aké majú vlastnosti?

Špenát obsahuje vitamín K, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri výstavbe kostí, luteín, ktorý pozitívne vplýva na zrak a kyselinu listovú, ktorá podporuje nervový systém plodu. Zelená listnatá zelenina je taktiež zdrojom železa, fosforu a vápnika. Žiaľ stráviteľnosť týchto minerálov je sťažená kvôli šťaveľanom, ktoré sa v špenáte nachádzajú. Kyselina fytová dokáže naviazať kovy z organizmu, keďže sa natrvalo spája v tráviacom trakte so železom, vápnikom a magnéziom. Špenát je veľmi zdravý, ale neodporúča sa ho konzumovať veľmi často a vo veľmi veľkom množstve.

Obsah šťaveľanov znížime blanšírovaním zeleniny. Ak niekto nemá rád chuť spracovaného špenátu, môže ho konzumovať v surovom stave. Často sa pridáva do rôznych zmesí šalátov. Je potrebné poznamenať, že aj po zmrazení si zelenina zachováva svoje nutričné hodnoty.

Kedy ho nekonzumovať?

Konzumácia špenátu sa neodporúča osobám, ktoré majú chorý žalúdok a obličky. Vzhľadom na obsah šťaveľanov, špenátu by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí trpia na obličkové kamene alebo na prekyslenie organizmu.

 

Nutričné hodnoty v 100 g špenátu:

• Energetická hodnota – 23 kcal

• Bielkoviny – 2,86 g

• Cukry – 3,63 g

• Tuky – 0,4 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať