späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Avokádo

Avokádo rastie na stromoch. Má hruškovitý tvar. Farba kože závisí od odrody. Najčastejšie sa stretávame s druhmi, ktoré majú tmavozelenú kožu. Dužina avokáda je žlto-zelená. Stred skrýva veľkú hnedú kôstku. Avokádo je považované za jednokôstkovú bobuľovinu. Chutí jemne orechovo. Avokádo dozrieva až po odtrhnutí zo stromu. Skladuje sa pri izbovej teplote.

Ako ho konzumovať?

Avokádo sa najčastejšie používa v mexickej kuchyni. Najpopulárnejším jedlom vytvoreným na báze avokáda je salsa – guacamole. Je vhodné do šalátov alebo ako nátierka. Výborne chutí aj samotné, ochutené soľou a mletým čiernym korením.

Aké má vlastnosti?

Hovorí sa, že spomedzi bežne vyskytujúcich sa ovocí, je to ovocie s najvyšším obsahom kalórií. Napriek tomu obsahuje množstvo výživných látok. Tuky, ktoré sú obsiahnuté v avokáde, sú ľahko stráviteľné. Vzhľadom na obsah nenasýtených mastných kyselín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sa avokádo odporúča používať ako maslo hlavne osobám, u ktorých sa prejavuje kôrnatenie tepien alebo trpia vysokým tlakom. Tuky v avokáde pozitívne vplývajú aj na prácu mozgu a predchádzajú Alzheimerovej chorobe.

Avokádo je bohaté na vitamíny C, E a B6. Ten posledný, priaznivo vplýva na organizmus žien v prvých týždňoch tehotenstva, pretože zmierňuje ranné nevoľnosti. Vitamín C a E sú antioxidantmi, teda podporujú obranný mechanizmus na bunkovej úrovni.

 

Nutričné hodnoty v 100 g avokáda:

• Energetická hodnota – 221 kcal

• Bielkoviny – 1,9 g

• Cukry – 0,4 g

• Tuky – 23,5 g

Najnavštevovanejšie
recepty za 24 hodín

Pozri sa, čo sa dnes varí najviac.

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať