Liči
Liči je ázijské ovocie. Vzhľadom na svoj pôvod sa taktiež nazýva čínska slivka. Liči rastie na stromoch, ktoré môžu dosahovať výšku aj 25 metrov, na jar sú pokryté krásnymi kvetmi – vďaka čomu boli ozdobou cisárskych záhrad. V Číne sa liči pestovalo už pred 4000 rokmi, prvé zmienky o liči sa v Európe objavili v 16I. storočí.
Ako vyzerá?
Ovocie liči je podlhovasté, oválne kôstkovité ovocie. Jeho kôrka má hnedasto-červenú farbu, je stvrdnutá a pokrytá ihlanovými výrastkami. Úplne dozreté liči sa dá veľmi ľahko stiahnuť z kože -ľahkým narezaním nožom následne olúpeme kôrku prstami. Ak nám ošúpanie kôrky robí problémy, znamená to, že ovocie ešte nie je dozreté. Po odstránení kôrky, uvidíme jedlú dužinu bielej farby, s kvetinovou vôňou, vnútri ktorej sa skrýva nejedlá kôstka.
Ako si vyberať?
Liči sa zbiera zo stromov už dozreté, pretože oproti niektorým iným druhom ovocia po odtrhnutí už nedozrieva a nemení chuť. V obchodoch pri vyberaní liči, je potrebné siahať po čerstvom ale dozretom ovocí.
Aké má vlastnosti?
Dužina liči obsahuje veľa vitamínu C, železa a polyfenolov, ktoré chránia pred chorobami obehového systému a zápalovými ochoreniami.
Ako ho konzumovať?
Existuje veľa spôsobov, ako toto ovocie využiť v kuchyni. Najčastejšie sa konzumuje v surovom stave v šalátoch, dezertoch alebo ako príloha k drinkom. Liči je taktiež vhodné na prípravu ovocných produktov, ako sú napr. džemy, šťavy a kompóty. Liči je možné taktiež usušiť a týmto spôsobom skladovať dlhšiu dobu. Sušené liči sa scvrkne na rozmer väčších hrozienok a niekedy ho nazývajú aj liči orechmi.
Nutričné hodnoty v 100 g ovocia:
• Energetická hodnota – 66 kcal
• Bielkoviny – 0,8 g
• Cukry – 16,5 g
• Tuky – 0,4 g