späť na Encyklopédiu ovocia a zeleniny

Zázvor

Zázvor je rastlina, ktorá pochádza z Indie a dosahuje výšku približne 1 m. Jej jedlou časťou je koreň, ktorý dosahuje dĺžku až 50 cm. Čerstvý koreň zázvoru je pokrytý zlatistou šupkou a jeho pakorene rastú chaotickým spôsobom – vytvárajú sa pokrútené výrastky, ktoré vyrastajú z hlavného pakoreňa.

Jeho využitie?

Čerstvý a sušený zázvor je použiteľný v kuchyni ako prísada s osviežujúcou, pikantnou chuťou a arómou. Dokonale sa hodí jedlám z morských plodov, k niektorým mäsám, k sladkým jedlám a ovociu. Vzhľadom na to, že dokáže prehriať celý organizmus, používa sa ako prísada do čajov a alkoholických nápojov. Marinovaný zázvor dokonale prečisťuje chuťové poháriky, najmä po pachuti z rýb, preto je v japonskej kuchyni podávaný ako predkrm medzi ďalšími kúskami sushi.

Chuť zázvoru sa nedá zneutralizovať, preto ho treba používať s mierou – veľké množstvo nezvratne prebije chuť jedla.

Aké má vlastnosti?

Zázvor má mnohé liečivé účinky, o ktorých sa zmieňovali už aj čínske lekárske knihy pochádzajúce z 3. storočia p.n.l. Je považovaný za najstaršiu liečivú rastlinu - pôsobí protialergicky, protireumaticky, znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy, menštruačné bolesti, reguluje prácu žalúdka, pôsobí proti nevoľnosti, dezinfikuje, osviežuje ústnu dutinu, zmierňuje bolesti hrdla a kašeľ.

Ako ho vyberať a skladovať?

Pri výbere zázvoru je potrebné siahnuť po tvrdých koreňoch s pevnou šupkou, vyhýbať sa zvädnutým, scvrknutým alebo suchým koreňom. Čerstvý zázvor je potrebné skladovať na chladnom mieste. Ak ho zabalíte do papierového obrúska a vložíte do plastovej nádoby do chladničky, predĺžite tým životnosť zázvoru – týmto spôsobom si zachová čerstvosť aj niekoľko týždňov.

 

Nutričné hodnoty 100 g koreňa:

• Energetická hodnota – 80 kcal

• Bielkoviny – 1,8 g

• Cukry – 17,8 g

• Tuky– 0,7 g

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Nenechaj si ujsť špičkové recepty

Prihlás sa do nášho newslettera a vynikajúce recepty ti naservírujeme priamo do tvojej e-mailovej schránky, aby ti nič neušlo.

Odoberať