0

Továreň na čokoládu

Čokoláda – kto by ju nemiloval? Patrí medzi najobľúbenejšie sladkosti na svete. Čo však o nej vieme či nevieme? Vyrába sa z kakaových bôbov a pochádza zo stredného Mexika, kde sa kakaovník pestoval už pred 3-tisíc rokmi. Kakaovník je zázračná rastlina, ktorá sa síce dožíva až 200 rokov, no plody produkuje iba prvých 25 rokov života. Prvou skutočnou čokoládovou dobrotou bola horúca čokoláda, ktorá sa pripravovala v mexickej a aztéckej kultúre počas sviatočných príležitostí. Aztékovia si cenili kakao natoľko, že ho používali aj ako peňažnú menu. Čokoládu, ako ju poznáme dnes, prvýkrát pripravili Angličania v roku 1847. Základnou a najdôležitejšou ingredienciou na jej prípravu je práve kakao, ktoré sa zmiešava s kakaovým maslom a cukrom. Čím viac kakaa, tým kvalitnejšia, lepšia a, samozrejme, horkejšia pochúťka. Švajčiari sa s jej receptúrou pohrali ešte viac a v roku 1875 priniesli na trh najobľúbenejšiu mliečnu čokoládu. Čokoláde nedokázali odolať ani významní panovníci. Jej najväčšími milovníkmi sa stali Mária Antoinetta a Napoleon. Dnes sa najväčšou produkciou kakaa pýši Afrika, predovšetkým Pobrežie Slonoviny. Čokoláda je aj fyzikálnym zázrakom. Ako jediná jedlá substancia sa topí už pri teplote 34 °C, preto sa nielen v rukách, ale aj na jazyku rozpúšťa veľmi jednoducho. Počas svojej dlhej existencie sa čokoláda stala kráľovnou medzi ingredienciami používanými na sladké pečenie. Nájdeme ju vo väčšine sladkých receptov. Stačí si len vybrať a rozbehnúť v kuchyni vlastnú sladkú továreň na čokoládu.

 

Roláda v čokoláde

Čokoládové rezy s pralinkovým krémom

Čokoládová babka z kysnutého cesta

Zatiaľ nikto nekomentoval

Najnavštevovanejšie
recepty za 24 hodín

Pozri sa, čo sa dnes varí najviac.

Otvárame nový e-shop

Pie chupa chups cake dessert marzipan. Apple pie lollipop bear claw liquorice caramels bear claw gummies. Oat cake sesame snaps sugar plum dessert cookie cake chocolate halvah tootsie roll.

Zobraziť viac
Nastala neočakávaná chyba

Skús znova, prípadne neskôr. Ak sa chyba opakuje, neváhaj nás kontaktovať.

Na našich webových stránkach používame rôzne nástroje, ktorých použitie zahŕňa spracovanie údajov (vrátane osobných údajov), ktoré sú potrebné na zobrazenie webovej stránky a jej správne fungovanie, prípadne sa používajú na pohodlné nastavenie webových stránok, na vytváranie anonymných štatistík, či na zobrazenie personalizovaného (reklamného) obsahu. Ďalšie informácie môžete nájsť v našom Vyhlásení o ochrane osobných údajov. Naše impressum nájdete tu.


Súhlasím Viac info