Paprikové risotto
Suroviny
- 5 zelených paprík
- 4 strúčiky cesnaku
- 800 ml zeleninového vývaru
- 4 lyžice olivového oleja Primadonna
- 1 cibuľa
- 500 g guľatozrnnej ryže (najlepšie Arborio Italiamo)
- 250 ml bieleho suchého vína
- morská soľ v mlynčeku Kania
- 40 g masla Pilos
- 50 g parmezánu Parmigiano Reggiano Lovilio + na posýpku
- čerstvá bazalka
- čerstvá petržlenová vňať
- farebné korenie v mlynčeku Kania
Potrebujeme
zapekaciu misu, strúhadlo
POSTUP
Umyté papriky a cesnakové strúčiky v šupke vložíme do zapekacej misy. Pečieme 30 – 35 minút v rúre vyhriatej na 200 °C. V asi polovici času pečenia papriky otočíme.
Po čiastočnom vychladnutí papriky zbavíme jadrovníkov a ošúpeme. Upečený cesnak vytlačíme z obalu a zmiešame s ošúpanou paprikou. Zmes pokrájame na menšie kusy a pretlačíme vidličkou.
Paprikové šupky a jadrovníky vložíme do menšieho hrnca so zeleninovým vývarom a krátko spolu prevaríme. Chuť paprík bude vďaka tomu v risotte ešte intenzívnejšia.
V hlbšom hrnci na oleji opečieme najemno pokrájanú cibuľu. Po 3 – 4 minútach vsypeme do hrnca aj ryžu a pri miernej intenzite miešame asi 2 minúty, kým sa ryža dostatočne ohreje. Podlejeme vínom a miešame, kým ryža vsiakne všetku tekutinu. Potom opakovane po jednej naberačke pridávame horúci vývar a neustále miešame. Vývar prilievame vždy, až keď ryža vsiakne predošlú dávku. Opakujeme ďalších 20 – 23 minút na miernom plameni za neustáleho miešania.
Tip: V prípade, že nepostačí vývar, pridajte na záver ešte naberačku vriacej vody.
Nakoniec primiešame paprikovo-cesnakovú zmes, lyžičku soli, maslo, najemno strúhaný parmezán a nasekané bylinky. Stiahneme z ohňa a pred servírovaním necháme 5 – 10 minút postáť. Potom risotto dôkladne premiešame.
Servírovanie
Paprikové risotto servírujeme posypané strúhaným parmezánom, dozdobené bylinkami, dochutené farebným korením a pokvapkané olejom.
Tip: Papriky s cesnakom upečte deň vopred a risotto budete mať hotové o polhodinu. Použiť môžete akýkoľvek obľúbený vývar. Výborne ho nahradí aj voda z vareného cícera. Soľ do risotta pridávajte v prípade potreby až na konci varenia. Takisto je lepšie používať nesolený vývar.